Dette er tekstversionen af Nyt ambulatorium til personer med søvnapnø
Klik her for at komme til den grafiske version af Nyt ambulatorium til personer med søvnapnø

Forside - Læs op - Sitemap


Nyt ambulatorium til personer med søvnapnø


Torsdag eftermiddag blev Søvnapnø-ambulatoriet på Fredericia Sygehus officielt indviet.
 

- Vi er glade for at kunne tilbyde en ny aktivitet her på stedet. Vi har et ønske om at udvikle os fagligt og om at gøre det godt for patienterne. Søvnapnø er en hyppig lidelse, og det er dejligt at vores stigende fokus på området kan være med til, at patienterne får det bedre, sagde ledende overlæge Kjeld Erik Otte fra Medicinsk Afdeling, som ambulatoriet er tilknyttet organisatorisk.

Vejrtrækningspauser giver urolig og støjende søvn

Søvnapnø er vejrtrækningspauser, der opstår under søvn, fordi musklerne i svælget er slappe og lukker af for luften. Som sådan er sygdommen dog ikke farlig, for hjernen reagerer automatisk, når der kommer for lidt ilt, og personen vågner og begynder at trække vejret.

Overlæge Preben Larsen, Søvnapnø Ambulatoriet på Fredericia Sygehus

Derimod kan følgerne af søvnapnø være alvorlige. En dårlig søvnkvalitet giver en usædvanlig træthed, og det kan give fatale konsekvenser fx i trafikken, fortæller Preben Larsen, der er overlæge i Søvnapnø-ambulatoriet, og som har specialiseret sig i lidelsen gennem mange års forskning og arbejde.

I yderste konsekvens kan den ringe søvnkvalitet medføre forhøjet blodtryk, slagtilfælde, diabetes, depression og hjerte- og karsygdomme.

18 nye patienter hver uge

Det skønnes, at mere end 100.000 danskere lider af søvnapnø, og på ambulatoriet starter de da også 18 nye patienter op hver uge.

Som regel er det ægtefællen, der slår alarm, fordi det er ham eller hende, der bliver forstyrret af søvnen. Patienterne henvises til ambulatoriet af egen læge eller speciallæge.

- Vi har planlagt med 700-800 patienter i 2012, men vil gerne opgradere til 1.000 patienter årligt. Det kræver selvfølgelig mere personale, hvilket afdelingsledelsen lige skal vænne sig til. Derfor har vi også lige givet dem et nat til at sove på det, sagde Preben Larsen med et smil, da han bød velkommen.

Ambulatoriet har uddannet fire sygeplejersker som ressourcepersoner. Det indebærer, at de er specialister i udstyret, og at de oplærer de andre sygeplejersker på ambulatoriet. Når ambulatoriet er i fuld drift til marts, vil der hver dag være fire sygeplejersker til stede.

I forbindelse med indvielsen af Søvnapnø Ambulatoriet på Fredericia Sygehus inspiceres maskerne ...

Der er ingen sovende patienter på ambulatoriet. I stedet låner man en lille CPAP-maskine med tilhørende maske med hjem, og dagen efter aflæser sygeplejerskerne emblettakortet for at afgøre, om der er tale om søvnapnø og i givet fald hvilket form.

Overlæge Preben Larsen tager sig at de lægefaglige vurderinger, mens sygeplejerskerne eksempelvis tilpasser maskerne og styrer de uproblematiske forløb i ambulatoriet. Som regel er der kun tale om få kontrolbesøg, til gengæld bliver man ikke kureret for søvnapnø, men må vænne sig til at sove med masken resten af sit liv. Til gengæld giver en korrekt indstillet maske én en rolig og god nattesøvn tilbage.

Billedkunstner Steffan Herrik, tv, har tegnet en skitse til overlæge Preben Larsen - motivet er inspireret af glasansigter og masker på Søvnapnø AMbulatoriet

 




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk