Gå til indhold
FORSIDEN | PRINT | SITEMAP |
Header

Kontakt

Klinisk Mikrobiologi

Beriderbakken 4,
7100 Vejle
Tlf. 79 40 65 26
Laboratoriecentret, L1
Afdelingsmail: Klinisk.Mikrobiologisk.afdeling@rsyd.dk


Åbningstider:

Mandag - fredag: 06.30 - 22.00
Lørdag: 07.00 - 22.00
Søn- og helligdage: 07.00 - 22.00

Telefonforespørgsler på ikke-akutte prøver helst efter kl. 12.00 på hverdage.


Vagthavende læge i Klinisk Mikrobiologi

Vagthavende læge kan kontaktes (79 40 65 26, tast 1) ved spørgsmål vedrørende diagnostik og behandling af infektionssygdomme, i tidsrummet 8 - 15.30 på hverdage og 8 - 14 lørdage/søn- og helligdage. Uden for dette tidsrum kan beredskabsvagten kontaktes (se nedenfor)


Overlæge-beredskabsvagt

Overlæge-beredskabsvagt for den jyske del af Region Syd er gældende i tidsrummet 16-08 på hverdage, 14-08 på lørdage/søn- og helligdage. Vagten er bemandet af en overlæge i Klinisk Mikrobiologi fra Vejle, Esbjerg el. Sønderborg, og varetages fra eget hjem. Overlægen kan ikke foretage opslag af prøvesvar el. kigge i journal fra hjemmet. Overlægen kan kontaktes af klinisk læge (bagvagtsniveau) ved akut behov for Klinisk Mikrobiologisk rådgivning på tlf.: 21 19 69 68


Afdelingsledelse:

Ledende overlæge Thomas Sydenham Vognbjerg

Tlf: 79 40 65 43, E-mail Thomas.sydenham@rsyd.dk

Ledende bioanalytiker Hanne Høgsted

Tlf: 79 40 65 23, E-mail: Hanne.Hoegsted@rsyd.dk


Overlæger:

Overlæge og professor Jens Kjølseth Møller

Tlf: 79 40 66 39, E-mail: Jens.Kjoelseth.Moeller@rsyd.dk

Overlæge Claus Østergaard, uddannelsesansvarlig.

Tlf.: 79 40 61 37, E-mail: Claus.Ostergaard@rsyd.dk


Afdelingslæger:

Joanna Lis-Tønder

Tlf.: 79 40 65 45, E-mail:Joanna.Lis-Toender@rsyd.dk

Ea Sofie Marmolin

Tlf. 79 40 57 95, E-mail: Ea.Sofie.Marmolin2@rsyd.dk


1. Reservelæger:

Charlotte Nielsen Agergaard

Tlf: 79 40 64 85, E-mail: Charlotte.Nielsen.Agergaard2@rsyd.dk

Stine Yde Nielsen

Tlf: 79 40 66 16, E-mail: Stine.Yde.Nielsen@rsyd.dk

 

 

Infektionshygiejnisk Enhed:

 

 

Bioanalytikerunderviser:

Bioanalytikerunderviser Margrethe Dahl

Tlf: 79 40 65 90: E-mail: Margrethe.Dahl@rsyd.dk

 

Molekylærbiologisk enhed:

Afdelingsbioanalytiker Birte Kolmos

Tlf: 79 40 65 24, E-mail: Birte.Kolmos@rsyd.dk

Molekylærbiolog Malene Bek-Thomsen

Tlf. 79 40 66 19, E-mail: Malene.Bek-Thomsen@rsyd.dk

Molekylærbiolog Anders Jensen

Tlf.: 79 40 92 10, E-mail:Anders.Jensen@rsyd.dk

Kontaktinfo for webredaktør:

Bioanalytiker Gitte Schouborg

Tlf. 79 40 65 28, E-mail: Gitte.Tiana.Schouborg@rsyd.dk


Siden er sidst opdateret 20-08-2020.
Kontakt: admtda



Sygehus Lillebælt | Telefon 76 36 20 00 | Send sikker e-mail til Sygehus Lillebælt | Tilgængelighedserklæring