Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
Header

Kontakt

Klinisk Mikrobiologisk afdeling

Tlf. 7940 6526
Laboratoriecentret
Afdelingens mail: Klinisk.Mikrobiologisk.afdeling@rsyd.dk

Åbningstider:
Mandag - fredag 07.30 - 21.00
Lørdag 07.00 - 14.00
Søn- og helligdage 07.00 - 14.00

Telefonforespørgsler på ikke-akutte prøver helst efter kl. 12.00 på hverdage.

Procedure for meddelelse om og aflevering af akutte mikrobiologisk prøver udenfor normal åbningstid til KMA, Vejle

  • Akutte prøver : 
    • 1. dags blodudstryg til mikroskopi for malaria.
    • Spinalvæsker til dir. mikroskopi, dyrkning og resistensbestemmelse for bakterier og svampe. Kun hvis forøget celletal og/el. nedsat glucose. 
       
  • Vagthavende bioanalytiker på KMA SKAL orienteres telefonisk (se nedenfor) af den kliniske afdeling som sender prøven)

  ·         Prøver fra Vejle Sygehus. Meddelelse om akutte prøver gives
       
til receptionen på Kolding Sygehus tlf. 76 36 20 00

·         Receptionen viderestiller til vagthavende bioanalytiker

·         Såfremt prøven opfylder kriterierne for fremsendelse, afleveres prøven på 4.sal i Laboratoriecentret i en dertil indrettet ”rød kasse” stående i 1.vindue efter at døren ind til Laboratoriecentret er passeret.  

·         Receptionen kontaktes på tlf. 76 36 20 00 med meddelelsen om, at prøven er afleveret, og vagthavende bioanalytiker indkaldes efterfølgende af receptionen.

           

·         Akutte prøver overvejende fra Aabenraa, Haderslev, Sønderborg, Grindsted, Esbjerg og Kolding Sygehuse.

·         Rekvirent meddeler receptionen på Kolding Sygehus tlf. 76 36 20 00, at de har en akut prøve.

·         Receptionen viderestiller til vagthavende bioanalytiker.

·         Såfremt prøven opfylder kriterierne for fremsendelse informerer vagthavende bioanalytiker rekvirent om, at prøven skal afleveres i postkasse, Laboratoriecentrets bygning (L140)

·         TAXA informerer telefonisk på tlf. 76 36 20 00 receptionen i Kolding, at de har afleveret en akut prøve i Laboratoriecentrets postkasse.

 

 OBS: Prøver forsendes i kuverter, idet postkassens åbning ikke muliggør større pakker.

  

·         Receptionen på Kolding Sygehus ringer efterfølgende til vagthavende BIOANALYTIKER og meddeler, at prøven er ankommet til Vejle Sygehus.

·         Bioanalytiker fra Klinisk Mikrobiologisk Afdeling afhenter prøven.

 

*Hverdage fra kl. 21.00 – 07.30

*Søn og -helligdage fra kl. 14.00 – 07.00 

 
Bioanalytiker som udenfor afdelingens åbningstid har tilkaldevagt, kan kontaktes ved akutte prøve  via receptionen, Kolding sygehus på tlf. 7936 2000
 
Vagthavende læge i Klinisk Mikrobiologi kan kontaktes (7940 6526) ved spørgsmål vedrørende diagnostik og behandling af infektionssygdomme, i tidsrummet 8 - 15.30 på hverdage og 8 - 14 lørdage/søn- og helligdage. Uden for dette tidsrum kan beredskabsvagten kontaktes (se nedenfor)

Overlæge-beredskabsvagt for den jyske del af Region Syd. Fra 16-08 på hverdage, 14-08 på lørdage/søn- og helligdage. Vagten er bemandet af en overlæge i Klinisk Mikrobiologi fra Vejle, Esbjerg el. Sønderborg, og varetages fra eget hjem. Overlægen kan ikke foretage opslag af prøvesvar el. i journal fra hjemmet. Overlægen kan kontaktes af klinisk læge (bagvagtsniveau) ved akut behov for Klinisk Mikrobiologisk rådgivning på tlf.: 21 19 69 68

 

Specialeledelse:

Ledende bioanalytiker Hanne Høgsted
Tlf: 7940 6523    E-mail: Hanne.Hoegsted@rsyd.dk

 

Overlæger:

Overlæge og professor Jens Kjølseth Møller
Tlf: 7940 6639    E-mail: Jens.Kjoelseth.Moeller@rsyd.dk   

Claus Østergaard, uddannelsesansvarlig.
Tlf.: 7940 6137    E-mail: Claus.Ostergaard@rsyd.dk 
 

Afdelingslæger:

Joanna Lis-Tønder  
Tlf.: 7940 6545   E-mail: Joanna.Lis-Toender@rsyd.dk 
Ea Sofie Marmolin
Tlf. 7940 5795  E-mail: Ea.Sofie.Marmolin2@rsyd.dk

Thomas Vognbjerg Sydenham

Tlf: 79406485 E-mail: Thomas.Sydenham@rsyd.dk

 

Reservelæge:

Sofie Skovmand Rasmussen

Tlf: 7940 6616 E-mail: Sofie.skovmand.rasmussen@rsyd.dk

 

Infektionshygiejnisk Enhed:

Kontakttid:

Mandag - fredag 08.00 - 14.30

Kontaktes på Klinisk Mikrobiologisk Afdelings hovednummer: 79406526.

 

Hygiejnelæge:

Joanna Lis-Tønder
Tlf.: 7940 6545   E-Mail: Joanna.Lis-Toender@rsyd.dk 
 

Hygiejnesygeplejerskernes kontor i Kolding Tlf.: 7636 2995
Er kontoret ubemandet er der omstilling til Vejle

Hygiejnesygeplejersker:

Mette Assenholm Kristensen
Tlf: 7940 5850   E-mail: Mette.Assenholm.Kristensen@r.syd.dk 

Ketty Hoe
Tlf.: 7940 5851   E-mail: Ketty.Hoe@rsyd.dk

Tine Gerts
Tlf: 7940 5548 E-mail: Tine.Gerts@rsyd.dk

Ulla Zachrau
Tlf. 7940 5850   E-mail: Ulla.Zachrau@rsyd.dk


Bioanalytikerunderviser:

Bioanalytikerunderviser Margrethe Dahl
Tlf: 7940 6590     E-mail: Margrethe.Dahl@rsyd.dk

 

Molekylærbiologisk enhed:

Afdelingsbioanalytiker Birte Kolmos
Tlf: 7940 6524     E-mail: Birte.Kolmos@rsyd.dk

Molekylærbiolog Malene Bek-Thomsen
Tlf. 7940 6619      E-mail: Malene.Bek-Thomsen@rsyd.dk


Kontaktinfo for webredaktør:

Louise Nielsen
Tlf. 7940 6527   E-mail: Louise.Nielsen4@rsyd.dk


Siden er sidst opdateret 08-02-2018.
Kontakt: admtda



Sygehus Lillebælt | Telefon 76 36 20 00 | Send sikker e-mail til Sygehus Lillebælt