Presserum
Nyheder
Nyheder 2012
1. kvartal 2012
Kursus med den nyresyge patient i centrum
Erfamødet - eller rettere det udvidede kursus - er tilrettelagt for og af sygeplejersker i det nefrologiske speciale i hele Region Syddanmark. Kurset på Fredericia Sygehus var det andet ud af i alt seks kursusdage, som afvikles på skift på de nefrologiske afsnit i regionen. Kursusrækken har til formål at fastholde og udvikle sygeplejersker i specialet.
- Vi ser en tendens til, at sygeplejersker, der har arbejdet inden for nefrologien i en tre-seks års tid, begynder at røre på sig og overveje, om de skal videre. Men vi vil gerne holde på dem og få dem til at interessere sig for de dybere lag i specialet og i arbejdet med den kronisk nyresyge patient, fortæller Jette Nissen, der er klinisk sygeplejespecialist på tværs af ambulatoriet, dialyse- og sengeafsnittene i Fredericia. Hun har også været med i arbejdsgruppen bag kurset, ligesom hun fungerer som arbejdsgruppens gennemgående figur på alle seks kursusdage.
26 sygeplejersker fra sygehusene i Fredericia, Esbjerg, Sønderborg og Odense/Svenborg var mødt frem til en dag, der centrerede sig om patientinddragelse. Sygeplejerske Tine Devantie lagde ud med et oplæg om hendes praksisforskning i "team-kontaktsygepleje".
Hun har i sit projekt inddraget patienterne i, hvordan de ønsker Sundhedslovens kontaktpersonordning praktiseret. I Fredericia organiserer man kontaktsygeplejen i teams, og de har gennem 15 års målrettet arbejde fundet en form, der virker, og som patienterne sætter stor pris på.
- Mit projekt opfinder ikke kontaktsygeplejen i Nefrologisk Afsnit i Fredericia. Men jeg beskriver, hvordan vi gør, ligesom jeg tager patienterne aktivt med ind i mit projekt. Med dagen i dag håber jeg at kunne sige "se, her har vi en form, der fungerer. Tag noget af det med hjem og se, hvordan I kan omforme det til jeres hverdag", fortæller Tine Devantie efter sit oplæg.
- Vores sygeplejersker både kan og ved meget. Men vi vil gerne vise dem, hvordan de kan få et projekt op at stå, og også gerne få flere til at turde at gå den vej, som Tine har gået. Det er med til at udvikle dem og deres fagområde, supplerer Jette Nissen.
Siden september sidste år har arbejdsgruppen, der består af fire sygeplejersker fra de fire matrikler i regionen, arbejdet på at forme og udvikle kurset. På egen matrikel er man selv vært, og dagen i Fredericia bød på en rundtur i ambulatoriet, de to hæmodialyser og sengeafsnit.
I løbet af dagen var deltagerne inddelt i grupper med sygeplejersker, der varetager den samme funktion som én selv hjemme på eget sygehus.
- Patientperspektivet har været det centrale for os, da vi tilrettelagde programmet. Og en del af det er at få delt vores viden på tværs af regionen. Vores netværk er guld værd, og vi jo ved godt, at det er lettere at ringe til en anden afdeling, når vi først har fået sat ansigt på en kollega. Derfor syntes vi, det var vigtigt at gruppere efter funktion, fortæller Jette Nissen.
Om eftermiddagen blev deltagerne introduceret for udviklingen af Fredericias faste Nyrekursus (tidl. Nyreskole) af afdelingssygeplejerske Anette Sørensen. Siden kom deltagerne selv i ilden, da to af sygeplejerskerne fra Nyrekurset gav dem en tilsvarende patientuddannelse – ud fra parolen ”don’t tell it, show it.”