Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
Header

Uddannelsesansvarlige læger

Sygehus Lillebælts værdi- og ledelsesikon

 

Mads Koch Hansen er lægelig direktør i Sygehus Lillebælt

 


KOLDING SYGEHUS
 

Medicinske Sygdomme og Akutafdelingen (har KBU forløb) 
Overlæge Anne Marie Høeg 
Anne.Marie.Hoeg@rsyd.dk 

Hjertesygdomme (har KBU forløb) 
Overlæge Lise Zeuthen
Elisabeth.Louise.Zeuthen@rsyd.dk 

Ortopædkirurgi (har KBU forløb)
Overlæge Kirstin Petersen 
Kirstin.Petersen@rsyd.dk 

Overlæge Frank Damborg
Frank.Damborg@rsyd.dk

Organkirurgi (har KBU forløb)
Overlæge Nina Saas
nina.sass@rsyd.dk  

Bedøvelse og Intensiv (Anæstesiologisk Afdeling)
Overlæge Katarzyna E.Fabirkiewicz
Katarzyna.E.Fabirkiewicz@rsyd.dk

Kvindesygdomme og fødsler (Gynækologi og Obstetrik)
Overlæge Pernille H. Steiner 
Pernille.Steiner@rsyd.dk 

Karkirurgi
Overlæge Hans Ravn
hans.ravn@rsyd.dk 

   
Hjerne og Nervesygdomme (har KBU forløb) (Neurologisk Afdeling)
Overlæge Natalia V. Johansen
Natalia.Johansen@rsyd.dk
 
Børne- og Ungeafdelingen
Overlæge Martin Hulgaard
martin.hulgaard@rsyd.dk 

Røntgen og Scanning
Overlæge Maria Arvad Serefi
Maria.Arvad.Serifi@rsyd.dk

 


VEJLE SYGEHUS
 

Anæstesiologisk Afdeling
Overlæge Jacob Kuhn 
Jacob.Kuhn@rsyd.dk
  
Hjertesygdomme (har KBU forløb)
Overlæge Lone K. Andersen 
Lone.Kaerslund.Andersen@rsyd.dk 

Klinisk Patologi
Overlæge Tomasz Piotr Tabor
 Tomasz.Piotr.Tabor@rsyd.dk 

Klinisk Biokemi
Overlæge Jonna Skov Madsen 
Jonna.Skov.Madsen@rsyd.dk

Klinisk Genetik
Overlæge Thomas Dyrsø Jensen
Thomas.Dyrsoe.Jensen@rsyd.dk

Klinisk Mikrobiologi
Overlæge  Claus Østergaard
Claus.Ostergaard@rsyd.dk

Medicinsk Afdeling (har KBU forløb)
Overlæge Helle Skærbæk Nielsen 
Helle.Skaerbaek.Nielsen@rsyd.dk

Overlæge Tine Lottenburger
Tine.Lottenburger@rsyd.dk
  
Nuklearmedicinsk Afdeling
Overlæge Jesper Bondo Medhus 
Jesper.Bondo.Medhus@rsyd.dk      

Onkologisk Afdeling 
Afdelingslæge Birgitte Mayland Havelund
 Birgitte.Mayland.Havelund@rsyd.dk

Organ- og Plastikkirurgisk Afdeling 
Overlæge Flemming Hansen Dall (Organkirurgi)
Flemming.Hansen.Dall@rsyd.dk 

Overlæge Mette Wanscher Kjærskov (Plastikkirurgi)
Mette.Wanscher.Kjaerskov1@rsyd.dk

Ortopædkirurgisk Afdeling (har KBU foløb)
Overlæge Dan Blohm
Dan.Blohm@rsyd.dk

Otologisk Afdeling
Overlæge Joyce Dominique J. Horsmans Schultz
Joyce.Schultz@rsyd.dk

Røntgenafdelingen
Overlæge  Lone Ærenlund Lohmann Rasmussen 
Lone.Ae.Lohmann.Rasmussen@rsyd.dk

Urinvejskirurgi (har KBU forløb) (Urologisk Afdeling)
Afdelingslæge Camilla Olsdal Damkjær
Camilla.Olsdal.Damkjaer@rsyd.dk

Øjenafdelingen
Overlæge Camilla Wellejus
  l.camilla.wellejus@rsyd.dk
 

 


RYGCENTER SYDDANMARK I MIDDELFART

Rygmedicinsk Afdeling
Ledende overlæge Jakob Espesen
jakob.espesen@rsyd.dk

 


Ledende overlæge Annemette W. Lykkebo, Kvindesygdomme og Fødsler, Kolding Sygehus er formand for Kolding rådet


Ledende overlæge Ejler Ejlersen, Medicinsk Afdeling, Vejle Sygehus er formand for Vejle/Rygcenter rådet  


 


Siden er sidst opdateret 17-10-2019.
Kontakt: admtda



Sygehus Lillebælt | Telefon 76 36 20 00 | Send sikker e-mail til Sygehus Lillebælt