Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
Banner - patientinformation

Forskningsområder

 

Akut medicin

Kontaktpersoner: overlæge Rikke Møller Andersen e-mail: Rikke.Moller.Andersen@rsyd.dk og overlæge Martin Hulgaard e-mail: Martin.Hulgaard@rsyd.dk


Astma og Allergi

Kontaktpersoner: ledende overlæge Thomas Houmann Petersen e-mail: Thomas.Houmann.Petersen1@rsyd.dk  , afdelingslæge Louise Jürgensen e-mail: Anne.Louise.Andersen.Jurgensen@rsyd.dk og afdelingslæge Signe Valhkvist e-mail: Signe.Valhkvist@rsyd.dk


Diabetes

Kontaktperson: professor overlæge Poul-Erik Kofoed e-mail: Poul.Erik.Kofoed@rsyd.dk


Hjerne og Nerve 

Kontaktpersoner: overlæge Ulrike Dunkhase-Heinl e-mail: Ulrike.Dunkhase-Heinl@rsyd.dk og afdelingslæge Line Carøe Sørensen e-mail: Line.Caroe.Sorensen2@rsyd.dk

 

Infektion
Kontaktperson: professor overlæge Poul-Erik Kofoed e-mail: Poul.Erik.Kofoed@rsyd.dk

 

Mave og Tarm 

Kontaktpersoner: overlæge Anne-Mette Walsted e-mail: Anne-Mette.Walsted@rsyd.dk og overlæge Kirsten Risby e-mail: Kirsten.Risby3@rsyd.dk

 

Misdannelser
Kontaktperson: overlæge Ester Garne e-mail: Ester.Garne@rsyd.dk


Neonatal
Kontaktpersoner: overlæge Jesper Fenger-Grøn e-mail: Jesper.Fenger-Groen@rsyd.dk og overlæge Ester Garne e-mail: Ester.Garne@rsyd.dk


Nyrer og Urinveje

Kontaktperson: overlæge Louise Winding e-mail: Louise.Winding1@rsyd.dk


Sundhedstjenesteforskning  

Kontaktperson: kvalitetskoordinator, ph.d, post.doc Betty Nørgaard e-mail: Betty.Noergaard@rsyd.dk

  

Vækst og Hormon
Kontaktperson: overlæge Martin Løgholt Thomsen e-mail: Martin.Logtholt.Thomsen@rsyd.dk


 

 



 



Siden er sidst opdateret 14-06-2019.
Kontakt: Tina Bianca Haar Givskov - OUHAFDELINGG_G2



Sygehus Lillebælt | Telefon 76 36 20 00 | Send sikker e-mail til Sygehus Lillebælt