Gå til indhold
FORSIDEN | PRINT | SITEMAP |
Header

Kontakt

Klinisk Mikrobiologi

Beriderbakken 4,
7100 Vejle
Tlf. 79406526
Laboratoriecentret, L1
Afdelingsmail: Klinisk.Mikrobiologisk.afdeling@rsyd.dk


Åbningstider:

Mandag - fredag: 06.30 - 22.00
Lørdag: 07.00 - 22.00
Søn- og helligdage: 07.00 - 22.00

Telefonforespørgsler på ikke-akutte prøver helst efter kl. 12.00 på hverdage.

 

Vagthavende læge i Klinisk Mikrobiologi

Vagthavende læge kan kontaktes (79406526, tast 1) ved spørgsmål vedrørende diagnostik og behandling af infektionssygdomme, i tidsrummet 8 - 15.30 på hverdage og 8 - 14 lørdage/søn- og helligdage. Uden for dette tidsrum kan beredskabsvagten kontaktes (se nedenfor)


Overlæge-beredskabsvagt

Overlæge-beredskabsvagt for den jyske del af Region Syd er gældende i tidsrummet 16-08 på hverdage, 14-08 på lørdage/søn- og helligdage. Vagten er bemandet af en overlæge i Klinisk Mikrobiologi fra Vejle, Esbjerg el. Sønderborg, og varetages fra eget hjem. Overlægen kan ikke foretage opslag af prøvesvar el. kigge i journal fra hjemmet. Overlægen kan kontaktes af klinisk læge (bagvagtsniveau) ved akut behov for Klinisk Mikrobiologisk rådgivning på tlf.: 21196968


Afdelingsledelse:

Konstitueret ledende overlæge  Ea Sofie Marmolin

Tlf: 79406543, E-mail Ea.Sofie.Marmolin2@rsyd.dk

Ledende bioanalytiker Lotte Foegt Poulsen

Tlf: 79406523, Lotte.F.Poulsen@rsyd.dk
 

Overlæger:

Overlæge og professor Jens Kjølseth Møller

Tlf: 79406639, E-mail: Jens.Kjoelseth.Moeller@rsyd.dk

Overlæge Claus Østergaard, uddannelsesansvarlig.

Tlf.: 79406137, E-mail: Claus.Ostergaard@rsyd.dk


Afdelingslæger:

Joanna Lis-Tønder

Tlf.: 79406545, E-mail:Joanna.Lis-Toender@rsyd.dk

Lisbeth Lützen 

Tlf. 79405795, E-mail:Lisbeth.Lutzen@rsyd.dk


1. Reservelæger:

Stine Yde Nielsen

Tlf: 79406616, E-mail: Stine.Yde.Nielsen@rsyd.dk

Lis Høy Marbjerg

E-mail: Lis.Hoy.Marbjerg@rsyd.dk

 

 

Infektionshygiejnisk enhed:

Vagthavende hygiejnesygeplejerske kan kontaktes i tidsrummet 07.30-14.30 på tlf: 79406526 (tast 3).

 

Bioanalytikerunderviser:

Bioanalytikerunderviser Margrethe Dahl

Tlf: 79406590: E-mail: Margrethe.Dahl@rsyd.dk

 

Molekylærbiologisk enhed:

Afdelingsbioanalytiker Birte Kolmos

Tlf: 79406524, E-mail: Birte.Kolmos@rsyd.dk

Molekylærbiolog Lena Marie Skindhøj Petersen

Tlf. 79406619, E-mail: Lena.Marie.Skindhoj.Petersen@rsyd.dk

Molekylærbiolog Anders Jensen

Tlf.: 79409210, E-mail:Anders.Jensen@rsyd.dk

Molekylærbiolog Anne Kathrine Wiborg Runge

Tlf: 79406147, E-mail: Anne.Kathrine.Wiborg.Runge@rsyd.dk

 

Kontaktinfo for webredaktør:

IT- og informationsmedarbejder Louise Nielsen

Tlf: 79405640, E-mail: Louise.Nielsen4@rsyd.dk

 


Siden er sidst opdateret 04-05-2021.
Kontakt: admtda



Sygehus Lillebælt | Telefon 76 36 20 00 | Send sikker e-mail til Sygehus Lillebælt | Tilgængelighedserklæring