Gå til indhold
FORSIDEN | PRINT | SITEMAP |
Header

Uddannelsesansvarlige læger

Sygehus Lillebælts værdi- og ledelsesikon med teksten Patienten først

Thomas Larsen er lægelig direktør i Sygehus Lillebælt
 


 

Uddannelsesansvarlige læger på Kolding Sygehus

Her finder du en oversigt over de uddannelsesansvarlige læger på Kolding Sygehus.
 

Bedøvelse og Intensiv (anæstesi)

Overlæge Katarzyna E.Fabirkiewicz
Katarzyna.E.Fabirkiewicz@rsyd.dk

Børne- og Ungeafdelingen

Overlæge Martin Hulgaard
martin.hulgaard@rsyd.dk

Hjerne og Nervesygdomme (neurologi, har KBU forløb)

Overlæge Natalia V. Johansen
Natalia.Johansen@rsyd.dk

Hjertesygdomme (kardiologi, har KBU forløb) 

Overlæge Lise Zeuthen
Elisabeth.Louise.Zeuthen@rsyd.dk

Karkirurgi

Overlæge Amrit Rai
Amrit.Rai@rsyd.dk

Kvindesygdomme og fødsler (gynækologi og obstetrik)

Overlæge Pernille H. Steiner 
Pernille.Steiner@rsyd.dk

Medicinske Sygdomme og Akutafdelingen (har KBU forløb) 

Overlæge Anne Marie Høeg 
Anne.Marie.Hoeg@rsyd.dk

Organkirurgi (har KBU forløb)

Overlæge Søren Isak Abramsson
Soren.Isak.Abramsson@rsyd.dk

 Ortopædkirurgi (har KBU forløb)

Overlæge Kirstin Petersen 
Kirstin.Petersen@rsyd.dk

Overlæge Frank Damborg
Frank.Damborg@rsyd.dk

Røntgen og Scanning

Overlæge Maria Arvad Serefi
Maria.Arvad.Serifi@rsyd.dk




Uddannelsesansvarlige læger på Vejle Sygehus

Her finder du en oversigt over de uddannelsesansvarlige læger på Vejle Sygehus.
 

Anæstesiologisk Afdeling

Overlæge Stine Kähler
Stine.Kahler@rsyd.dk

        
Hjertesygdomme (kardiologi, har KBU forløb)

Overlæge Tenna Gadgaard
Tenna.Gadgaard@rsyd.dk

Klinisk Patologi

Overlæge Sanne Kjær-Frifeldt
Sanne.Kjaer-Frifeldt@rsyd.dk
 

Klinisk Biokemi

Ledende overlæge Jonna Skov Madsen 
Jonna.Skov.Madsen@rsyd.dk
 

Klinisk Genetik

Overlæge Thomas Dyrsø Jensen
Thomas.Dyrsoe.Jensen@rsyd.dk
 

Klinisk Mikrobiologi

Overlæge  Claus Østergaard
Claus.Ostergaard@rsyd.dk


Medicinsk Afdeling (har KBU forløb)

Afdelingslæge Marija Novosel
Marija.Kristina.Novosel2@rsyd.dk

Overlæge Tine Lottenburger
Tine.Lottenburger@rsyd.dk
 

Nuklearmedicinsk Afdeling

Overlæge Jesper Bondo Medhus 
Jesper.Bondo.Medhus@rsyd.dk      

Onkologisk Afdeling 

Afdelingslæge Birgitte Mayland Havelund
 Birgitte.Mayland.Havelund@rsyd.dk


Organ- og Plastikkirurgisk Afdeling 

Overlæge Flemming Hansen Dall (organkirurgi)
Flemming.Hansen.Dall@rsyd.dk 
Overlæge Mette Wanscher Kjærskov (plastikkirurgi)
Mette.Wanscher.Kjaerskov1@rsyd.dk


Ortopædkirurgisk Afdeling (har KBU foløb)

Overlæge Dan Blohm
Dan.Blohm@rsyd.dk
 

Øre- Næse og Halsafdelingen (otologi)

Overlæge Joyce Dominique J. Horsmans Schultz
Joyce.Schultz@rsyd.dk

Røntgenafdelingen

Overlæge  Lone Ærenlund Lohmann Rasmussen 
Lone.Ae.Lohmann.Rasmussen@rsyd.dk


Urinvejskirurgi (urologi, har KBU forløb) 

Afdelingslæge Camilla Olsdal Damkjær
Camilla.Olsdal.Damkjaer@rsyd.dk


Øjenafdelingen

Overlæge Camilla Wellejus
 l.camilla.wellejus@rsyd.dk


 

 Uddannelsesansvarlig læge på
Rygcenter Syddanmark i Middelfart

Rygmedicinsk Afdeling

Ledende overlæge Jakob Espesen
jakob.espesen@rsyd.dk
 


Siden er sidst opdateret 02-06-2021.
Kontakt: admtda



Sygehus Lillebælt | Telefon 76 36 20 00 | Send sikker e-mail til Sygehus Lillebælt | Tilgængelighedserklæring